VALIKKURSUSED KOERU KESKKOOLIS
Riigikaitse välilaager
Lisaks riiklikule kohustuslikule teoreetilisele kursusele on võimalik läbida riigikaitse valikkursus „Praktiline õpe välilaagris“ gümnaasiumiõpilastele, kui tunned huvi turvalisuse, seikluste, meeskonnatöö või lihtsalt praktiliste ellujäämisoskuste vastu. Laager toimub koostöös Kaitseliidu Järva Malevaga. Praktilise kursuse, ehk välilaagris osalemise eeldus on teoreetilise kursuse vastava osa läbimine.
Kursuse eesmärk on anda teadmisi riigikaitse ülesehitusest ja toimimisest Eestis, tutvustada kaitseväe ja Kaitseliidu rolli ning tegevust, arendada praktilisi oskusi kriisiolukordadeks, sh esmaabi, varjumine, ellujäämine ja sidepidamine ning tõsta teadlikkust kodaniku vastutusest ja rollist riigi julgeolekus. Riigikaitseõpetus on põnev ja mitmekülgne õppeaine, mille õpetamist toetavad Kaitseministeerium ja Kaitseressursside Amet.. Riigikaitse on erinevate eluvaldkondadega tihedalt seotud ning kursusel osalejad omandavad tarvilikke teadmisi ja oskusi, mida saab igapäevaselt rakendada ka siis, kui nad ei osale otseselt riigikaitses.
Tabelarvutus
Kursuse eesmärgiks on anda praktilised oskused Exceli kasutamiseks, tutvustada Microsoft Exceli tööriistu ja funktsioone igapäevaste andmetöötlusülesannete jaoks, arendada andmete sisestamise, korrastamise ja analüüsimise võimekust ning õpetada, kuidas korrektselt sisestada ja struktureerida andmeid töölehel, neid sortida, filtreerida ja kontrollida. Lisaks õpime matemaatiliste ja loogiliste valemite kasutamist ning tutvume lihtsate andmeanalüüsi tööriistadega.
Psühholoogia
Kursuse eesmärgiks on anda ülevaade inimese mõtlemisest, tundemaailmast ja käitumisest, arendada eneseanalüüsi- ja suhtlemisoskusi, aidata mõista erinevaid psüühilisi protsesse ja nende mõju igapäevaelule ning toetada noore vaimset arengut ja heaolu.
Uurime, mis teadus on psühholoogia, millised on psühholoogia harud ja uurimismeetodid. Tutvume peamiste psüühiliste protsessidega nagu taju, tähelepanu, mälu, õppimine, mõtlemine, emotsioonid ja motivatsioon, saame teada, millised on isiksusetüübid, arenguetapid, geneetika ja keskkonna roll. Vaatleme lähemalt suhtlemise seaduspärasusi ja analüüsime sotsiaalse käitumise põhjuseid, suhtlemisstiili, grupikäitumist, hoiakud ja stereotüüpe. Fookuses on vaimne tervis: stress, ärevus, depressioon, toimetulek ja vaimse tervise hoidmine. Samuti arutame, kuidas kasutada psühholoogiateadmisi õpingutes, töös ja suhetes.
Majandus- ja ettevõtlusõpe
Kursuse eesmärgiks on arusaam majanduse toimimisest nii ühiskonna kui ka isikliku tasandi kaudu. Kursusel tutvustatakse ettevõtluse aluseid ja ärimudeli loomist, arendatakse finantskirjaoskust ja isikliku rahaasjade planeerimise oskust. Kursus julgustab loovust, algatusvõimet ja ettevõtlikku mõtteviisi.
Kursuse lõppedes õpilane mõistab, kuidas toimib majandus ja miks see teda igapäevaselt mõjutab, oskab koostada lihtsat äriplaani ja planeerida eelarvet, teab, kuidas teha teadlikke finantsotsuseid ning on loodetavasti valmis astuma esimesi samme ettevõtluses või tööturul.
Inimene ja religioon/ maailma usundid
Anda ülevaade maailma peamistest usunditest, nende õpetusest, kultuurimõjust ja rollist ühiskonnas. Arendada usundilist kirjaoskust, sallivust ja maailmakultuuride mõistmist. Saame teadlikuks, mis on usund. Milles seisneb religiooni olemus ja roll. Millised on suured maailmausundid: Hinduism, Budism, Judaism, Kristlus, Islam. Milline on olnud ajas religiooni mõju kultuurile, kunstile ja ühiskonnale, millised religioossed tavad, sümbolid ja pühad kehtivad tänases maailmas.
Autoõpetus
Autoõpetuse valikkursuseid on kokku kolm. Esimene ja teine kursus läbitakse 11. klassis. Kolmas kursus on autokooli kursus ja see läbitakse 10.-12. klassi jooksul. Esimene kursus käsitleb auto ehitust ja –tehnikat. Teine kursus on liiklusõpetuse kursus. Kolmas kursus on B-kategooria mootorsõidukijuhi koolituskursus.
Autoõpetusega taotletakse, et õpilased saavad kooli õppekavast ja riiklikest õigusaktidest lähtuvalt teadlikuks ohutust liiklemisest ja auto tehnilisest seisundist.
Õpilane õpib:
1. Kuidas auto on ehitatud ja töötab,
2. Aru saama, millal auto vajab remonti või hooldust.
3. Lihtsamaid remondi- ja hooldustöid, milleks on rehvi rõhu kontroll, ratta vahetus, lambi vahetus, auto sõidueelne regulaarne kontroll (nähtavus, valgustus, rehvid, kapoti alt õlid-vedelikud jne).
4. Tundma sõiduki turvavarustust ja selle kasutamist, juhi ohutut isteasendit jne.
5. Tundma, austama ja järgima liiklusreegleid, liikluskorralduse vahendite tähendusi ja ohutu liiklemise põhimõtted.
Võõrkeel 12 soovija olemasolul
Võõrkeele valik valikainena sõltub osalejate keelesoovist ja grupi suurusest. Kursus avatakse 12 soovija olemasolul. Kool on võimeline pakkuma kohe lisakursusi vene keeles, saksa keeles, itaalia keeles, inglise keeles. Näiteks lisandus 2024/25 itaalia keele grupp. Soovijate olemasolul saame võõrkeelte valikut suurendada ja uusi õpetajaid otsida.
Inimene ja õigus
Kursuse eesmärk on anda õpilastele põhiteadmised õigussüsteemist, kodanikuõigustest ja -kohustustest ning arendada oskust õigusalases olukorras orienteeruda. Kursusel tutvume Eesti õigussüsteemi ülesehitusega, kodanikuõiguste ja õigusriigi toimimise põhimõtetega. Arendame oskust märgata õiguste ja vastutuse vahelist suhet, kujundame arusaama seaduste järgimise olulisusest ja õiglusest ühiskonnas. Õpilane saab praktilisi teadmisi õigusalase keelekasutuse, lepingute, tarbijaõiguse, töölepingu, pereõiguse jms. osas.
Sisekaitsemoodul
Moodul toimub koostöös Sisekaitseakadeemiaga. Õppekava ei paku üksikuid pääste- või politseikursusi. Neil, kellel on huvi päästevaldkonna vastu, tuleb läbida terve päästemoodul (3 kursust: pääste ja elanikkonnakaitse üldkursus, päästesündmuste lahendamise kursus ja päästelaager), ning neil, kellel on huvi politsei ja piirivalve valdkonna vastu, tuleb läbida terve politsei ja piirivalve moodul (4 kursust: politsei ja piirivalve üldkursus, politsei kursus, politseilaager ja piirivalve kursus). Terve mooduli läbimine on eelduseks, et saame välja anda Sisekaitseakadeemia tunnistuse, mis omakorda annab lisapunkte Sisekaitseakadeemiasse kandideerides.
Matkamine looduses
Kursusel õpime looduses ohutult ja teadlikult liikuma, arendame meeskonnatööd, orienteerumisoskust ning keskkonnateadlikkust. Saame teadmisi matkavarustuse ja riietuse, orienteerumine (kaart, kompass, GPS) ilmastiku ja looduse mõistmise, ohutuse, esmaabi ja riskide ennetamise, looduskaitse ja vastutustundliku matkamiskäitumise kohta. Valime koos ühe matkatüübi (päevamatk, mitmepäevane matk, veematk vms) ja teeme selle läbi.
Joonestamine
Kursuse eesmärk on anda õpilastele baasteadmised ja -oskused tehnilisest joonestamisest, mis on vajalikud inseneri-, arhitektuuri- ja disainierialadeks ning tehnoloogia valdkondades. Tutvume joonestamise alustega, mõõtkavadega, jooneliikide ja tähistustega ning standarditega. Vaatleme geomeetrilisi kujundeid, lõikeid ja ristlõikeid, mõõdistame ja joonestame käsitsi ja digitaalselt.
Robootika
Kursuse eesmärk on tutvustada robootika aluseid, arendada tehnilist mõtlemist, programmeerimisoskust ja loovat probleemilahendust. Kursus on praktilise suunitlusega ning toetab inseneeria ja IKT valdkonna huvi. Kursusel vaatleme mehhaanika ja elektroonika põhitõdesid, programmeerime (nt Scratch, Python, C++ või visuaalne plokk- programmeerimine, sõltuvalt platvormist), õpime kasutama LEGO Mindstorms, Arduino, VEX, micro:bit vms platvormi, ehitame roboteid ja õpetame neid ülesandeid täitma. Oluline on robootikaprojektides meeskonnatöö.